Jeśli spędziłeś trochę czasu na międzynarodowych placach budowy, widziałeś ściągawkę dotyczącą gatunku stali:
| Chiński GB | ASTM-amerykańska | Japoński JIS | Europejski EN | Starsza niemiecka norma DIN |
|---|---|---|---|---|
| Q235 | A36 | SS400 | S235JR/J0/J2 | St37-2 |
| Q345 (formalnie zaktualizowany do Q355 w aktualnych standardach GB) | A572 Gr50 | SM490 | S355JR/J0/J2 | St44-3 |
Jest to jednak niezwykle uproszczone odniesienie -, które dopasowuje gatunki tylko na podstawie podstawowej granicy plastyczności i całkowicie się rozpada, gdy pracujesz z konstrukcyjnymi kształtownikami pustymi (rury kwadratowe, prostokątne lub okrągłe). Poleganie na tym leniwym-przechodzeniu przez proces może prowadzić do katastrofalnych i kosztownych konsekwencji: pęknięć spoin, kruchego pękania w niskich temperaturach lub prostych-nieudanych-inspekcji stron trzecich, które opóźniają realizację projektów o tygodnie. Poniżej szczegółowo opisujemy, czym różnią się te standardy w przypadku konstrukcyjnych kształtowników zamkniętych, które gatunki są w rzeczywistości wymienne i jak wybierać materiały, aby projekty były bezpieczne, zgodne-z normami i łatwe w montażu.
Część 1: Podstawowe normy regionalne dotyczące rur ze stali konstrukcyjnej i popularnych gatunków
Każdy region ma osobne, specjalnie-opracowane standardy dotyczące rur konstrukcyjnych, których oznaczenia gatunków nie odpowiadają granicom 1:1:
Chiny:
Najpowszechniej stosowaną specyfikacją-formowanych na zimno pustych kształtowników konstrukcyjnych jest:GB/T 6728 Formowane na zimno kształtowniki stalowe-dla konstrukcji ogólnejw połączeniu z popularnymi gatunkami Q235B i Q355B. Dwie inne często przywoływane normy to GB/T 3091 (spawana rura stalowa do przesyłania płynów pod niskim-ciśnieniem) i GB/T 8162 (rura stalowa bez szwu do zastosowań konstrukcyjnych).
Stany Zjednoczone:
ASTM-A500: Dominujący standard-formowanych na zimno, spawanych i bezszwowych rur konstrukcyjnych ze stali węglowej. Najczęściej określanymi gatunkami są klasa B (wydajność 315 MPa) i klasa C (wydajność 345 MPa).
ASTM A501: Standard dla-formowanych na gorąco rur konstrukcyjnych, zwykle wytwarzanych z surowca płytowego A36 (wydajność 250 MPa) lub A572 Gr.50 (wydajność 345 MPa).
⚠️ Uwaga krytyczna: najważniejsze gatunki rur konstrukcyjnych-formowanych na zimno w USA to A500 Gr.B i Gr.C -, a nie A36. A36 jest prawie wyłącznie używany do-formowanych na gorąco rur A501 lub płaskich płyt stalowych. Nigdy nie zakładaj, że „rura stalowa A36” jest odpowiednikiem A500.
Europa: EN 10219obejmuje formowane na zimno, spawane kształtowniki zamknięte, w popularnych gatunkach, w tym S235JRH, S275J0H i S355J2H. Odpowiednią normą dotyczącą kształtowników zamkniętych-formowanych na gorąco jest EN 10210.
Japonia: Rury kwadratowe ze stali węglowej JIS G3466 do ogólnych celów konstrukcyjnychdefiniuje dedykowane gatunki rur STKR400 i STKR490. Ogólne gatunki płyt konstrukcyjnych SS400 i SM490 są również powszechnie stosowane do zastosowań w rurach konstrukcyjnych.
Część 2: Krytyczne luki w wydajności Brak wzmianek o szybkich ściągawkach
Granica plastyczności mówi tylko niewielką część historii. Niedopasowania tych trzech właściwości powodują zdecydowaną większość błędów w terenie i problemów z inspekcjami:
1. Odporność na uderzenia: najbardziej pomijane ryzyko awarii
Udarność - to zdolność materiału do przeciwstawiania się pękaniu pod nagłym obciążeniem, szczególnie w niskich temperaturach - to najczęstsze źródło-błędów niezgodności ze standardami:
Europejskie gatunki EN 10219 używają wyraźnych przyrostków, aby zdefiniować gwarantowaną odporność na uderzenia Charpy V-:
JR: Minimalna energia uderzenia 27 J w temperaturze +20 (temperatura pokojowa)
J0: Minimalna energia uderzenia 27J przy 0 stopniach
J2: Minimalna energia uderzenia 27J przy -20 stopniach
Chińskie gatunki GB mają tę samą strukturę poziomów temperatur: Q235B gwarantuje udarność przy +20 stopniach, Q235C przy 0 stopniach, Q235D przy -20 stopniach; te same poziomy dotyczą gatunków Q355B/C/D.
Tak jest w amerykańskiej normie ASTM A500niedomyślnie nakazuj przeprowadzanie testów wpływu. Wymogi dotyczące wpływu mają zastosowanie tylko wtedy, gdy są wyraźnie zapisane w umowie (np. wymaganie dodatkowe S1 dotyczące usług w niskich-temperaturach), zatem ich przydatność do stosowania w zimnych środowiskach wymaga wyraźnej weryfikacji. Dla materiału A572 Gr.50 można także dodać dodatkowe wymagania dotyczące udarności.
Japońskie gatunki JIS: SS400 i STKR400 nie mają obowiązkowych wymagań dotyczących energii uderzenia. SM490 dzieli się na podgatunki A/B/C-, przy czym tylko klasa C wymaga gwarantowanej udarności przy 0 stopniach.
Oznacza to: Q355B i S355JR mają prawie identyczną wytrzymałość, ale oba gwarantują udarność jedynie w temperaturze pokojowej. Zastąpienie Q355B materiałem S355J2H o wyższej-wytrzymałości (przy pracy w temperaturze -20 stopni) jest całkowicie bezpieczne i konserwatywne. Odwrócenie tej zamiany - przy użyciu gatunku-tylko w temperaturze pokojowej-w zimnym klimacie - stwarza ekstremalne ryzyko kruchego złamania. Jeśli planujesz używać ASTM A500 Gr.C w środowiskach o niskiej temperaturze, musisz wyraźnie określić wymagane temperatury próby udarności i minimalne wartości energii w zamówieniu.
2. Skład chemiczny i spawalność
Skład chemiczny -, a w szczególności wartość równoważnika węgla (CEV) - bezpośrednio określa prawdopodobieństwo pękania spoin:
Normy europejskie nakładają najsurowsze limity CEV: EN 10219 zazwyczaj wymaga CEV mniejszego lub równego 0,45% dla S355J2H, co zmniejsza hartowanie w-strefie wpływu ciepła spoiny i zmniejsza ryzyko pęknięć.
Chiński GB Q355B, zgodnie z GB/T 1591, również zwykle spełnia wymagania CEV mniejsze lub równe 0,45%, jeśli jest produkowany jako materiał o drobnoziarnistym-normalizowanym lub walcowanym kontrolowanym termomechanicznie (TMCP). Należy pamiętać, że niektóre huty dostarczają Q355B w stanie-walcowanym-na gorąco, zatem CEV należy potwierdzić w raportach z testów walcowni w przypadku zastosowań krytycznych.
ASTM A500 ustala jedynie maksymalne limity dla poszczególnych pierwiastków chemicznych (np. węgla mniejsze lub równe 0,26%), zamiast ściśle kontrolować CEV. Spawanie materiału A500 może wymagać wyższych temperatur podgrzewania wstępnego, aby uniknąć pęknięć wywołanych wodorem.
Japoński JIS SS400 ma luźniejsze limity dla pierwiastków resztkowych: dopuszcza zawartość fosforu do 0,050% w porównaniu z bardziej rygorystyczną normą graniczną mniejszą lub równą 0,035% w gatunkach EN i GB, co może zmniejszyć udarność strefy spawania.
3. Tolerancje wymiarowe: Nie pozwól, aby niedopasowania wykoleiły instalację
Nawet jeśli wytrzymałość i wytrzymałość są zgodne, niedopasowanie tolerancji może uniemożliwić montaż części na miejscu:
Tolerancje średnicy zewnętrznej/długości boku: EN 10219 ustala stosunkowo wąskie limity dla kształtowników zamkniętych-formowanych na zimno (np. ±1% nominalnej długości boku, z minimalnym odchyleniem ±0,5 mm). ASTM A500 zawiera również szczegółowe tabele tolerancji obejmujące obwód zewnętrzny, skręt i inne metryki wymiarowe, z niewielkimi, ale znaczącymi różnicami w stosunku do limitów EN. Chińska norma GB/T 6728 wykorzystuje własne, niezależne ramy tolerancji.
Dokładność grubości ścianki: większość norm określa nominalną tolerancję grubości ścianki wynoszącą ±10%, ale dopuszczalne-limity tolerancji różnią się w zależności od specyfikacji. Przed rozpoczęciem produkcji zawsze-sprawdzaj tolerancje dostarczonego produktu z dopuszczalnymi limitami odchyleń projektu.
Część 3: Praktyczne zasady wymiany – kiedy dokonać zamiany, kiedy zweryfikować
Swapy, których możesz dokonać z całkowitą pewnością (aplikacje o niskim-ryzyku)
W przypadku-komponentów nienośnych-w pomieszczeniach o klimacie tropikalnym lub umiarkowanym -, w tym wsporników dostępowych, poręczy i poręczy -, można swobodnie przełączać się między Q235B, A500 Gr.B i S235JRH bez dodatkowej weryfikacji. Te zamiany są w pełni bezpieczne, pod warunkiem, że użyjesz pasujących materiałów spawalniczych, a podstawowe obliczenia konstrukcyjne zostaną pomyślnie zakończone.
Swapów, których nigdy nie wolno dokonywać na ślepo (powodują katastrofalne awarie)
W przypadku-przypadków użycia wysokiego ryzyka nie ma żadnych skrótów:
Regiony o zimnym klimacie (np. północno-wschodnie Chiny, Europa Północna, Kanada): Należy określić gatunki odporne na działanie niskich-temperatur, z przyrostkami J2 (EN) lub D (GB), np. S355J2H lub Q355D. Nigdy nie używaj do tych zastosowań standardowego,-nietestowanego-udarowego modelu A500.
Dynamiczne konstrukcje obciążeniowe (np. dźwigary dźwigów, ramy nośne urządzeń wibracyjnych): Zastosowania te wymagają dużej udarności. Zalecamy określenie gatunków spełniających wymagania udarności EN J0/J2 lub dodanie obowiązkowych wymagań-próby udarności Charpy V dla materiałów pochodzących z ASTM-.
Krytyczne złącza spawane narażone na ryzyko zmęczenia: Samo dopasowanie ocen nie wystarczy. Należy także zweryfikować wartości równoważnika węgla materiału i określić, czy stal jest dostarczana w stanie znormalizowanym lub TMCP, aby zapewnić stałą, przewidywalną wydajność spoiny.
Ostateczna myśl
Ostatecznie wybór rur ze stali konstrukcyjnej jest znacznie prostszy, niż się wydaje w-standardowych tabelach porównawczych. Zapomnij o zbyt-uproszczonych arkuszach dotyczących wydajności-wytrzymałości -. Każda ocena, niezależnie od tego, z jakiego standardu pochodzi, może być oceniana na podstawie czterech-niepodlegających negocjacjom czynników:
Wytrzymałość (nośność-)
Odporność na niskie-temperatury (odporność na kruche pękanie w niskich temperaturach)
Spawalność (regulowana głównie przez ekwiwalent węgla, aby uniknąć pęknięć połączeń)
Dokładność wymiarowa (aby zapewnić prawidłowe dopasowanie części na miejscu)
Skonfiguruj te cztery elementy kontrolne dla każdej specyfikacji, a będziesz mógł wybrać materiały w dowolnym globalnym projekcie - niezależnie od tego, czy specyfikacja wymaga GB, ASTM, JIS, EN czy DIN - bez niespodziewanych awarii, zawieszeń podczas kontroli lub kosztownych przeróbek.







